Nalot bombowy na Suwałki
Dodane przez mario16111 dnia Październik 29 2011 21:11:05

Nalot bombowy na Suwałki chce zorganizować miejscowe muzeum. Chodzi o inscenizację wydarzeń z początku września 1939 roku, kiedy miasto zostały zbombardowane. Przeczytaj relację świadka...
Niemieckie bomby spadły w okolicach dworca PKP i na miejscowe koszary. Zginęło około 10 osób, żołnierzy i cywilów. Suwalczanie bronili się dzielnie. Ostrzał obrony przeciwlotniczej sprawił, że dwa samoloty musiały awaryjnie lądować a pilotów aresztowano.

Na pomysł tak niecodziennej rekonstrukcji wpadł Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Idea pojawiła się podczas ostatniej inscenizacji niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej ( z okazji obchodów 72 rocznicy agresjii sowietów na Polskę ).

Muzeum zaczęło już liczyć koszty takiego bombardowania na pokaz. Odpowiedni samolot można wynająć już za 1500 złotych. Dodatkowy koszt to wynajęcie grup rekonstrukcyjnych, uzbrojenia do ostrzelania powietrznego napastnika i oczywiście eksplozje...
- Wszystko zależy od fabuły inscenizacji - mówi Brzozowski.Dyrekcja muzeum wpisała nalot na listę przewidzianych na przyszły rok atrakcji i przesłała do Ratusza.
Jeśli władze miasta przyznają odpowiednie środki to za niespełna rok nad miastem pojawi się bombowiec a centrum Suwałk wstrząsną ekslozje.