Sprawca fałszywego alarmu bombowego ustalony
Dodane przez mario16111 dnia Styczeń 20 2012 21:34:05

Ewakuacja ponad tysiąca osób, zaangażowanych w akcję ratowniczą blisko 20 policjantów, w tym specjaliści pirotechnicy i pies do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych oraz straż pożarna i pogotowie – to efekt fałszywego alarmu bombowego, którego sprawcą był 9-latek. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich. Mundurowi ostrzegają, że takie zachowanie to od niedawna przestępstwo, za które grozi surowa kara.

Wczoraj tuż przed południem dyżurny suwalskiej Policji poinformowany został o bombie podłożonej w jednej z tamtejszych szkół. Na miejsce natychmiast skierowane zostały policyjne patrole, specjalna grupa rozpoznania minersko – pirotechnicznego z psem wyszkolonym do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych oraz straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Po ewakuacji ponad tysiąca osób blisko 20 mundurowych dokładnie sprawdziło cały budynek oraz sąsiadujący z nim teren. Okazało się, że żadnej bomby tam nie było. Policjanci od razu rozpoczęli poszukiwania osoby odpowiedzialnej za fałszywy alarm. W wyniku intensywnej pracy szybko ustalili i zatrzymali sprawcę. Okazał się nim 9-letni mieszkaniec Suwałk. Chłopiec nie potrafił powiedzieć dlaczego to zrobił. Teraz całą sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Policjanci ostrzegają! W związku z ostatnimi zmianami prawa sprawca fałszywego alarmu bombowego odpowie teraz za przestępstwo z art. 224a kodeksu karnego, a nie jak do tej pory za wykroczenie. Przepis ten dla osoby, która wie, że zagrożenie nie istnieje, a zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, lub stwarza sytuację mającą wywoływać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynności instytucji publicznych,przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Należy także pamiętać, że kosztami związanymi z podjętą w takich przypadkach akcją ratowniczą obciążani mogą być sprawcy tego typu zdarzeń.

*  źródło informacji – http://www.podlaska.policja.gov.pl/